Kalite Çalışmalarımız

KALİTE VE KURUMSAL MÜKEMMELLİK KONUSUNDAKİ ÇALIŞMALARIMIZ

Belediyemizin sunduğu hizmetlerin kalitesinin tescil ettirilmesi anlamında, TS-EN-ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistem Belgesi gereklerini sağlamak, yapılacak düzenlemeleri ve çalışmaları koordine etmek ve belgenin devamlılığını sağlamak amacıyla 2002 yılında Kalite Yönetim Merkezi kurulmuştur.

Üst yönetimin desteği ve çalışanların gayretleriyle Kalite Yönetim Merkezi tarafından dokümantasyon çalışmaları tamamlanarak ve bu konudaki prosedürler yerine getirilerek, Türk Standartları Enstitüsü'nden 15 Ocak 2004 tarihinde TS-EN-ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistem Belgesi alınmış, Türkiye’de bu belgeyi alan Dördüncü Belediye olunmuştur (Kaynak TSE Belgelendirme Müdürlüğü). TS-EN-ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistem Belgesi standartlarına uygun çalışmalarımız ve yeterliliğimiz sonucunda bugüne kadar Kalite Yönetim Sistem Belgelerimiz TSE tarafından beş kez yenilenmiştir. Belgemizin üç yıllık süresi Temmuz 2021 tarihinde sona erecektir.

STANDART

BELGE

BELGELENDİRME KURULUŞU

BELGE TARİHİ

BELGE SÜRESİ

TÜRÜ

TS-EN-ISO 9001:2000

Kalite Yönetim Sistem Belgesi

Türk Standartları Enstitüsü

15 Ocak 2004

2007

Belgelendirme

TS-EN-ISO 9001:2000

Kalite Yönetim Sistem Belgesi

Türk Standartları Enstitüsü

17 Temmuz 2007

2010

Yenileme

TS-EN-ISO 9001:2008

Kalite Yönetim Sistem Belgesi

Türk Standartları Enstitüsü

15 Temmuz 2010

2013

Yenileme

TS-EN-ISO 9001:2008

Kalite Yönetim Sistem Belgesi

IQNet (Uluslararası Belgelendirme Kuruluşu)

15 Temmuz 2010

2013

Belgelendirme

TS-EN-ISO 9001:2008

Kalite Yönetim Sistem Belgesi

Türk Standartları Enstitüsü

23 Temmuz 2013

2016

Yenileme

TS-EN-ISO 9001:2008

Kalite Yönetim Sistem Belgesi

IQNet (Uluslararası Belgelendirme Kuruluşu)

23 Temmuz 2013

2016

Yenileme

TS-EN-ISO 9001:2008

Kalite Yönetim Sistem Belgesi

Türk Standartları Enstitüsü

29 Temmuz 2016

2019

Yenileme

TS-EN-ISO 9001:2008

Kalite Yönetim Sistem Belgesi

IQNet (Uluslararası Belgelendirme Kuruluşu)

29 Temmuz 2016

2019

Yenileme

TS-EN-ISO 9001:2015

Kalite Yönetim Sistem Belgesi

Türk Standartları Enstitüsü

12 Temmuz 2018

2021

Yenileme+Geçiş

TS-EN-ISO 9001:2008

Kalite Yönetim Sistem Belgesi

IQNet (Uluslararası Belgelendirme Kuruluşu)

12 Temmuz 2018

2021

Yenileme+Geçiş

 

IQNet (Uluslararası Belgelendirme Kuruluşu) TSE ile işbirliği içerisinde olup; TSE’nin standartlar doğrultusunda yaptığı denetimler sonucunda yeterliliğe sahip kurum ve kuruluşlar, IQNet tarafından da belgelendirilerek hizmetlerin uluslararası standartlara uygunluğu tescil edilmektedir. Belgelerin geçerliliği ve hizmet kalitesinin sürekliliği TSE Uzmanları tarafından her yıl gözden geçirilmektedir. Sahip olduğumuz Kalite Yönetim Sistem Belgesi gereğince ve vatandaşlarımıza sürekli olarak ilkeli, kaliteli, yasalara ve standartlara uygun belediye hizmetleri vermek amacıyla çalışanlarımıza sürekli eğitimler verilmektedir. Vatandaşlarımızın ve çalışanlarımızın memnuniyetlerini arttırmaya yönelik faaliyetler de yapılmaktadır. Kurumumuz da sürekli iyileştirmeler yapmak yönetim biçimi olarak kabul edilmiştir.

Kalite ve Mükemmellik yolculuğumuz ISO 9000 dışında, EFQM (Avrupa Kalite Yönetim Vakfı) Mükemmellik Modeli uygulayarak da geliştirilmektedir. Kurumumuzda EFQM Mükemmellik Modeli 2008 yılından bu yana uygulanmakta olup; aşağıdaki tabloda elde edilen başarılar paylaşılmıştır. Türkiye Kalite Derneği (KalDer) tarafından yürütülen EFQM Mükemmellik Modeli uygulamalarında, 2013 yılında ulusal platformda Türkiye Mükemmellik Büyük Ödülü alan ilk ve tek belediye olma başarısı elde edilmiştir. Kurumumuz bu ödülü alan ilk ve tek belediye olma unvanını korumaktadır.

Türkiye’de elde edilen bu başarının ardından; üst yönetim tarafından 2015 yılında, EFQM’e (Avrupa Kalite Yönetim Vakfı) kurumsal üye olarak Avrupa Mükemmellik Ödülü’ne başvuru yapma kararı alınmıştır. 2015 Kasım ayından itibaren başvuru çalışmalarına başlanmış, ilk olarak Kurumsal Özdeğerlendirme yapılmıştır. Özdeğerlendirme sonucunda ortaya çıkan İAA’lar (İyileştirmeye Açık Alan) önceliklendirilerek, iyileştirmek üzere ekipler oluşturulmuş ve ekipler tarafından projelendirilerek hayata geçirilmiştir. Başvuru dokümanı yine oluşturulan ekipler tarafından hazırlanmaya başlanmış ve 30 Ocak 2016 tarihine kadar İngilizce çevirisi de tamamlanarak 05 Şubat 2016 tarihinde EFQM’e teslim edilmiştir.

EFQM tarafından Avrupa’nın değişik ülkelerinden görevlendirilen ve uzmanlardan oluşan Değerlendirici Ekibi, Başvuru Dokümanımızı inceleyerek, 25-29 Nisan 2016 haftasında kurumumuzu ziyaret etmiş ve Saha Ziyareti gerçekleştirilmiştir. Saha Ziyareti programında neredeyse tüm yönetim kademesi ve bazı alt kademe çalışanlarla görüşmeler yapılmış, ekip tarafından Geri Bildirim Raporu hazırlanarak EFQM’e teslim edilmiştir. Yine değişik ülkelerin  yetkililerinden oluşan EFQM Jürisi tarafından kurumumuza ait rapor incelenerek FİNALİST olduğumuza karar vermişlerdir. FİNALİSTLİK ÖDÜLÜ, EFQM tarafından 29 Eylül 2016 tarihinde, Milano/İtalya’da düzenlenen EFQM FORUM 2016’da Tarsus Belediyesine takdim edilmiştir.

2017 Temmuz ayı içerisinde MİARGEM (Mahalli İdareler Araştırma ve Geliştirme Merkezi) tarafından düzenlenen 3. Etkin Belediye Proje yarışmasına “Tarihi Ticaret Merkezi, Kapanan Köy Okullarının Sosyal Tesise Dönüştürülmesi, EFQM Mükemmellik Modelini Uygulama Projeleri” ile katılınmış, ödül jürisi tarafından yapılan değerlendirme sonucunda EFQM Mükemmellik Modeli uygulamamız İyi Yönetim Projeleri alanında Özel Ödüle layık görülmüştür.

                Mükemmellik hareketini dünya çapında yaygınlaştırmak ve kuruluşların vatandaşlara/müşterilere kaliteli, hızlı ve güvenilir hizmet/ürün sunmayı hedef alan Avrupa Kalite Yönetim Vakfı (EFQM) tarafından hazırlanan “Global Mükemmellik İndeksi” yayınında, dünyanın en iyi performans gösteren kurumları tanıtılmaktadır. Bu yayında, Tarsus Belediyesi kamu sektöründe mükemmellik yolunda iyi yönetilen kurumlar arasında yer almıştır. Belediye Kampüsü, İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM), Tarihi ve Kültürel Değerlerin Korunması, Kültürel ve Sosyal Hizmetler ile tüm hizmet alanını kapsayarak her yıl yapılan özdeğerlendirme faaliyeti ve sonucunda ki iyileştirme planları ile kendini sürekli iyileştiren ve geliştiren kurum olduğumuz anlatılmıştır. Kentimizin ve ülkemizin tanıtımı açısından da oldukça önemli bir yayındır. Ayrıntılı bilgi http://www.globalexcellenceindex.org adresinde bulunmaktadır.

EFQM Mükemmellik Ödülü 2016 sürecinin ardından 2017 yılı sürecine Aralık ayında yapılan başvuru sonrası EFQM Mükemmellik Ödülü 2017 Başvuru Dokümanı hazırlanarak 03 Şubat 2017 tarihinde teslim edilmiştir. Başvuru dokümanımız, EFQM tarafından oluşturulan Değerlendirici Ekibine teslim edilmiş, ekip tarafından değerlendirilerek Saha Ziyareti planlanmıştır. Saha Ziyareti 08-12 Mayıs haftasında Avrupa’nın değişik ülkelerinden görevlendirilen Değerlendirici Ekibi tarafından gerçekleştirilmiş ve Geri Bildirim Raporu hazırlanarak EFQM’e teslim edilmiştir. Geri Bildirim Raporunu değerlendiren EFQM Ödül Jürisi tarafından, Tarsus Belediyesi’ne “Müşteriler (Vatandaşlar) için Değer Katma” alanında gerçekleştirilen hizmetlerden ötürü Mükemmellikte Başarı Ödülü verilmesine karar verilmiştir. Başarı Ödülü, 26-27 Ekim 2017 tarihlerinde İspanya’nın Madrid şehrinde düzenlenen Forum 2017 Programı Ödül Töreninde Tarsus Belediyesine takdim edilmiştir.

2013 yılında elde edilen Türkiye Mükemmellik Büyük Ödülü’nün ardından 3 tam yıl (2014-2015-2016) geçtikten sonra 2017 yılında başvuru hakkı kazandığımız Türkiye Mükemmellikte Süreklilik Ödülü için Başvuru Dokümanı hazırlanarak 08 Haziran 2017 tarihinde Türkiye Kalite Derneği (KalDer)’ne teslim edilmiştir. KalDer tarafından görevlendirilen Değerlendirici Ekibi tarafından başvurumuz incelenerek, Saha Ziyareti planlanmıştır. 02-06 Ekim 2017 tarihleri arasında Saha Ziyareti gerçekleştirilmiş ve sonucunda hazırlanan Geri Bildirim Raporu KalDer’e teslim edilmiştir. Geri Bildirim Raporunu değerlendiren Türkiye Mükemmellik Ödülleri Yürütme Kurulu, Tarsus Belediyesi’nin 2017 yılı Türkiye Mükemmellikte Süreklilik Ödülü’nü almaya hak kazandığına karar vermiştir. “Türkiye Mükemmellikte Süreklilik Ödülü” 21-22 Kasım 2017 tarihlerinde İstanbul Zorlu Center Kongre Merkezi’nde düzenlenen 26. Kalite Kongresi Ödül Töreninde Tarsus Belediyesi’ne takdim edilmiştir.

Kurumumuzun sürekli gelişimine ve hizmet kalitemizin iyileştirilmesine katkı sağlayan EFQM Mükemmellik Ödülü sürecine 2018 yılında tekrar başvuru yapılmasına üst yönetim tarafından karar verilmiştir. Bu karar sonrasında 2017 Yılı Geri Bildirim Raporunda belirtilen iyileştirilmesi gereken konular için proje ekipleri kurularak, iyileştirme faaliyetleri hayata geçirilmiş, başvuru dokümanı hazırlanarak EFQM’e teslim edilmiştir. EFQM tarafından oluşturulan, içinde Avrupa’nın farklı ülkelerinden yer alan 7 değerlendiriciye Başvuru Dokümanı teslim edilmiş, ekip başvuru dokümanı üzerinden masa başı değerlendirmesi yaparak Saha Ziyareti aşamasına gelinmiştir.

EGEA (EFQM Küresel Mükemmellik Ödülü) başvurumuz kapsamında, Değerlendirici Ekibi Saha Ziyareti için 7-11 Mayıs 2018 haftasında ilçemize ve belediyemize gelerek bir takım inceleme, görüşme ve değerlendirme yaparak Geri Bildirim Raporunu hazırlamış ve Ödül Jürisi değerlendirmesinde görüşülmek üzere EFQM’e teslim edilmiştir. EFQM Ödül Jürisi yaptığı değerlendirme sonucunda; 2017 yılında elde edilen “Müşteriler (Vatandaşlar) için Değer Katma” Temel Kavramında ki ödülün yanı devamına ve 2018 yılı “Vizyoner Esin Veren Bütünsel Liderlik” Temel Kavramında Tarsus Belediyesi’ne Mükemmellikte Başarı Ödülü verilmesine karar verilmiştir. Başarı Ödülü, 18-19 Ekim 2018 tarihlerinde Avusturya’nın Viyana şehrinde düzenlenen Forum 2018 Programı Ödül Töreninde, Tarsus Belediyesi’ne takdim edilmiştir. 

Avrupa’da kalite ve mükemmellik yolculuğu içerisinde olan kurum ve kuruluşların çalışmalarını takdir etmek, kendi üyelerine örnek göstermek ve yaklaşımların yayılımını sağlamak adına çeşitli tanıma programları düzenlenmektedir. Bunlardan bir tanesi olan merkezi İsviçre’nin Lozan şehrinde bulunan ESQR (Europen Society for Quality Research yani Avrupa Kalite Araştırmaları Kuruluşu) tarafından her yıl yapılan araştırma ve değerlendirme sonucunda, ESQR Jüri kararı ile En İyi Uygulama 2018 Avrupa Ödülü 12 Mayıs 2018 tarihinde Belçika’nın Brüksel şehrinde Le Plaza Oteli Theatre Balo Salonunda düzenlenen Kongre ve Ödül Töreninde Tarsus Belediyesi’ne takdim edilmiştir.

Kurumsallaşmak Amacıyla Çıktığımız Kalite Yolculuğumuz:

2002

Kalite Yönetim Merkezi Kurulması ve çalışmalara başlanması

Türkiye Kalite Derneği’ne Üye Olunması

Kalite Temel Eğitimlerinin Alınması

2003

Dokümantasyon Oluşturulması

2004

TS-EN-ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistem Belgesi Alınması (Türkiye Genelinde 4. Belediye)

2007

TS-EN-ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistem Belge Yenilemesi

2008

EFQM İyi Niyet Bildirgesi İmzalanması

EFQM ve TKY Eğitimleri Alınması

2009

EFQM Mükemmellikte Kararlılık Belgesi Alınması

2010

TS-EN-ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistem Belge Yenilemesi

EFQM Mükemmellikte Yetkinlik Belgesi (4 Yıldız)

2012

EFQM Ulusal Kalite Başarı Ödülü Alınması

2013

TS-EN-ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistem Belge Yenilemesi

EFQM Türkiye Mükemmellik Büyük Ödülü Alınması

2015

EFQM’e (Avrupa Kalite Yönetim Vakfı’na) Üye Olunması

2016

EFQM Mükemmellik Ödülü Finalisti

2017

EFQM Mükemmellikte Başarı Ödülü Alınması (“Vatandaşlar için Değer Katma” Temel Kavramında)

EFQM Türkiye Mükemmellikte Süreklilik Ödülü Alınması

2018

ESQR (Avrupa Kalite Araştırmaları Kuruluşu) “En İyi Uygulama 2018 Avrupa Ödülü” Alınması

TS-EN-ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistem Belge Yenilemesi

EFQM Mükemmellikte Başarı Ödülü Alınması (“Vizyoner, Esin Veren Bütünsel Liderlik” Temel Kavramında)

 

      


Yükleniyor...