BERDAN NEHRİ 1.ETAP PROJESİ

Belediye Başkanı Şevket Can, Tarsusluların bir hayalini gerçekleştireceklerini, buranın Çukurova’nın gerdanlığı olacağını söyledi.

Proje Künyesi

82 Evler Mahallesinde D-400 karayolu ile Adile Hala köprüsü arasında kalan kısımdaki 2.700 m2 toplam alanlı betonarme binalar ile 123.200 m2 peyzaj alanı yapılması. İşin bitirilme süresi 450 gündür. Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE

Proje Hakkında

Tarsus Belediyesi tarafından D-400 karayolu ile Molla Kerim Köprüsü arasında kalan alana yapılan Berdan Nehri 1. Etap projesinin temeli atıldı.
Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Emniyet Müdürü Salim Çakan, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ruhi Koçak, Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, oda ve dernek başkanları, siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.
Açılış konuşmasını yapan 82 Evler Mahalle Muhtarı İsmet Altunkanat, yapılan hizmetler için teşekkür ederken, “Belediyecilik, koltukta oturmak değildir. Belediyecilik, hizmet vermektir, çalışmaktır. Başkanımız, seçim çalışmalarında “Berdan Nehrini güzelleştireceğim” diyerek sözünü verdi. “söz” demek; Şevket Can demek,”belediyecilik” demek; Şevket Can demektir, “hizmet” demek; Şevket Can demektir” dedi.
Belediye Başkanı Şevket Can, Tarsusluların bir hayalini gerçekleştireceklerini, buranın Çukurova’nın gerdanlığı olacağını söyledi.
Başkan Can, “Hepimizin hatırlayacağı gibi karşı tarafta mezbahane, canlı hayvan pazarı, tüp deposu ve eski buğday pazarı mevcuttu. Bunları birer birer sayın başkanımızın başkanlığında ve önderliğinde mezbahaneyi, canlı hayvan pazarını ve tüp deposunu yeni yeri olan arıtma tesisi yanına zamanla taşıdık. Bu mahallemize çöp deposundan dolayı biraz rahatsızlık verdik. Buradaki tesis de yeni Kemalpaşa sanayi sitesi yanına taşındı. Yaptığımız çalışmalar neticesinde, burada hepinizin huzurunda Okyaylar Helva sahibi Sayın Ahmet Okyay beyefendiye şükranlarımı sunuyorum, kendisi 2,5 dönüm arsayı karşılıksız belediyemize hibe etmiştir, herhangi bir ücret de almamıştır. Kendisine huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum. Aynı zamanda şehrimizin yetiştirmiş olduğu, rahmetli Kasım Ekenler’in oğlu Ercan Ekenler beyin burada 4 dönümlük arazisi vardı, bu araziyi ikili görüşmelerle takas etti, belediyemize bir güzellik yapmış oldu, Allah ondan da razı olsun. En son mevcut alanımızın güney tarafında şahsa ait 4 dönümlük bir yer vardı, Tarsus Belediyesi olarak bizde burayı kamulaştırarak, meydana çıkardık” dedi.
Başkan Can, “Burası sağlı ve sollu yaklaşık 100 dönüm bir alana tekabül etti, gerçekten Çukurova’nın gerdanlığı olabilecek ve olabileceğini iddia ettiğimiz bir projemizdir. Sağ olsun yüklenici firma da ihaleye çıktı, yaklaşık KDV dahil 15 milyon TL ile bu inşaatımız bugün başlamıştır. İnşallah bu yılın sonunda da burası hizmete geçecektir. Mevcut projemizin içinde yürüyüş yolları, şuan ki kürsümüzün önündeki taşlardan oluşacak, balıkçı lokantaları, çay bahçeleri, kaykay pisti, çocuk oyuncak alanları, kamelyalarla, oturma grupları, peyzaj düzenlemeleriyle gerçekten nezih bir ortam olacaktır. Şu anda D-400 ile Molla Kerim köprüsü arasında kalan 1. etabı gerçekleştirmiş bulunuyoruz, ama hedefimiz Devlet Bahçeli Bulvarına kadar, yaklaşık 6,5 km.lik bu alanı aynı bu ayarda peyzaj düzenlemesini yaparak, Berdan Nehrinin sağından ve solundan yeşil bandı oluşturarak baraja gitmek. Amacımız D-400 bulvarıyla, Devlet Bahçeli bulvarını birleştirerek ve Adana ve Mersin’i Eskişehir Porsuk Çayından daha nezih bir ortam olacak şekilde hazırlamak. Karşı tarafımızda fuar alanı olarak nitelendirdiğimiz yer yaklaşık olarak 390 dönüm alana tekabül ediyor. Buranın 260 dönüm alanını sayın başkanımız kamulaştırdı. Açıklama getirmek gerekirse 260 dönümlük alanı kamulaştırmanın bedeli 100 trilyon, yani yeni parayla 100 milyon TL. Şu anda karşınızda görmüş olduğunuz 260 dönümlük alan Tarsus Belediyesine aittir. Zorbaz vakfı ile bir takas-trampa işi gerçekleştirdik. Hepinizin bildiği gibi Ülküköy AVM ve Burhanoğlu Konağını Zorbaz Vakfına vererek karşılığında bu ırmağın sağ tarafındaki Tozkoparan Zahit mahallesinde bulunan 85 dönümlük yeşil alanın ve 16 dönümlük imarlı alanın Tarsus Belediyesi olarak tapularını aldım. Bunun haricinde yine bu ırmağın kenarından ilerlediğimiz zaman Kıl Çadırı diye nitelendirdiğimiz Şelale Otağının karşısında bulunan Musa Bey vakfından 75 dönümlük yeri de 20 yıllığına Tarsus Belediyesi olarak kiraladık. Artı son 10 gündür uğraştığımız bir projemiz daha var; hepimizin bildiği gibi Şelale Has Bahçe’nin bulunduğu alan 30 dönümlük bir alana tekabül ediyor, prensipte 3 dönümüyle anlaştım, inşallah kısa bir sürede geriye kalan alanla da anlaştığım zaman Has Bahçenin olduğu yeri de Tarsus Belediyesi tapularını alacaktır. Kavaklı hemzemin geçidin sağı ve solu Büyükşehrimizin revizyonunda, komisyonumuzdan geçtikten sonra Berdan Nehrimizin kenarı sağlı sollu olarak yeşil bank oluşmuş olacak ve gerçekten hayallerimize emin adımlarla kavuşmuş olacağız. Muhtarım çok güzel izah etti, belediyecilik oturmakla olmaz, çalışmakla olur. Bir atasözü vardır çıraklığını yapmadığın bir işin ustalığını yapamazsın. Biz Cenab-ı Allah’ın izniyle bu işin çıraklığından geliyoruz, çıraklığından geldiğimiz gibi yıllarca mesleğimiz ve işimiz belediyecilik, bizim farkımız ayrım yapmayışımız, adaletli, şeffaf bir yönetim anlayışımızla 45 mahallemize eşit hizmet götürüşümüzdür. Cenab-ı Allah bu düşüncemizden bizi ayırmasın. 
Kıymetli hemşerilerim bizler 45 tane mahallemizin yanında 129 tane de yeni mahallemize hizmet ediyoruz, tabi alanımız genişledi, bu durum bizim için bir sıkıntı doğurmamaktadır. Yeter ki bizler bir olalım, şehrimizde huzurumuzu kaçırmak isteyenlere, kardeşliğimizi bozmak isteyenlere fırsat vermeyelim. Biz şehrimizde o mahallemizin ihtiyacı doğrultusunda projelerimizi gerçekleştiriyoruz ve gerçekleştirmeye de devam ediyoruz. Önümüzdeki hafta içerisinde de Güneş Enerjsi projemizin ihale tarihini alacağız. Artık Tarsus Belediyesi kendi elektriğini üretecek, elektriğe para vermeyecek aksine para kazanacaktır. Bunun yanı sıra mega projelerimizden Otel, Kleopatra meydanı ve Arena ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor, hedefimiz 2017 yılı sonuna kadar projelerimizi faaliyete geçirip temelini atmayı düşünüyoruz. Bu Berdan Nehrimizin üzerinde 2 adet köprü yapılacaktır. Birincisi Fevzi Çakmak ve Tozkoparan Zahit mahallesini birleştirecek olan köprü ikincisi Kavaklı ve Fahrettinpaşa mahallelerimizi birleştirecek olan köprümüzdür. Sağ olsun bu köprüleri de Büyükşehir Belediye Başkanımız yaptıracağını söylemiştir. Hepinizin huzurunda şahsım, kurumum ve Tarsus halkı adına sayın başkanımıza şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.
Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal ise, bugün burada Berdan Nehrine gerdanlık takıldığını söyledi.
Kaymakam Ünal, “Berdan nehri, ilk geldiğimde bir külfet idi. Tabi 15 gün önce deselerdi ki “Kaymakam Bey burada temel atma törenine katılacaksınız.” Kimse inanmazdı, ben de inanmazdım. Bakıyoruz ki, bugün burada Berdan Nehrine güzel bir gerdan takılıyor” şeklinde konuştu.
Daha sonra söz alan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Berdan Nehri projesinin hayırlı olmasını diledi.
Başkan Kocamaz, “Yine bir hayırlı hizmetin başlangıcında sizlerle beraber olmaktan ve mutluluğunuzu paylaşmaktan çok büyük bir onur duyduğumu belirtiyorum. Yapmak gerçekten zor proje hazırlayacaksınız, arazi hazırlayacaksınız, kaynak hazırlayacaksınız, işi takip edeceksiniz, ben biliyorum Şevket Bey Ankara’ya bu proje için en az 20 defa gitmiştir. Bu projenin hayata geçmesi önemli ama onun korunması çok daha önemlidir. İlk önce 82 Evler Mahallesi’ndeki vatandaşlarımız buraya sahip çıkmalıdır. Önemli olan kentsel dönüşümün bir an evvel hayata geçirilmesidir. Kentsel dönüşümü hayata geçirmek gerçekten insanlarımızın anlayışı bakımından en çok zorlandığımız konu ama olmazsa da olmaz. Eğer bir kent gelişecekse, bir kent yaşanılabilir bir kent haline gelecekse bu kentsel dönüşümü sosyal donatılarıyla yollarıyla diğer sosyal tesisleri ile mutlaka donatmamız gerekiyor, mutlaka hayata geçirmemiz gerekiyor. Onun için buradaki arkadaşlarımızın hepsi kentsel dönüşümde bir gönüllü olarak bu kentin geleceğini yönlendirmelidir. İnşallah bugün başlayan bu Berdan yolculuğu baraja kadar devam eder. Hep birlikte bunları görmeyi de Cenab-ı Allah bizlere nasip eder diyorum” dedi.
Temel atma töreninin ardından Tarsus Avcılar Kulübü, Tarsus Sportif Olta Balıkçılığı ve Su Hayatı Koruma Derneği ve Mersin Yelken ile Mersin Yelken İhtisas Ve Yat Spor Kulübü üyeleri, Berdan Nehrinde mini bir gösteri yaptılar.
 

Yükleniyor...