HAYDAR ALİYEV PARKI

Tarsus Belediyesi tarafından yaptıran Haydar Aliyev Parkı ve Haydar Aliyev Anıtı törenle açıldı. Programda, saygı duruşu ve her iki ülkenin istiklal marşının okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, çok önemli ve çok anlamlı bir gününün mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını söyledi.

Proje Hakkında

Tarsus Belediyesi tarafından yaptıran Haydar Aliyev Parkı ve Haydar Aliyev Anıtı törenle açıldı. Programda, saygı duruşu ve her iki ülkenin istiklal marşının okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, çok önemli ve çok anlamlı bir gününün mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını söyledi.

Başkan Can, “Azerbaycan’ın Hatai İlçesi ile ilgili 2007 yılında Tarsus’umuzda o anki belediye başkanımız olan şuan ki Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz kardeşlik protokolü imzaladı. 2009 yılında da bu kardeşliğin anısına bu parkı Hatai Parkı olarak hizmete açtık. Yine arkasından parkımızın hemen yanında bulunan Haydar Aliyev Köprüsünü hizmete açtık” dedi.

Azerbaycan Hatai Valimizin ricasıyla bu parkın ismini Haydar Aliyev Parkı yaparak, Haydar Aliyev anıtı ile taçlandırdıklarını ifade eden Başkan Can, “Biz de, Tarsus Belediyesi olarak meclisten bir karar alıp, parkın adını Haydar Aliyev Parkı yaptık. Sonra Azerbaycan’dan gelen mimar ve mühendis arkadaşlarımız gece gündüz çalışarak, bu parkı ve anıtı bugünlere kazandırdılar. Bugünde açılışını gerçekleştiriyoruz. Bizlerde Azerbaycan ile dünden bugüne hep kardeş olarak, birlik ve beraberlik içerisinde hareket ettik. Bizlerin acısı ve neşesi her zaman bir ve ortak oldu. Çünkü biz bir millet, iki devletiz” ifadesini kullandı.

Parkın ve anıtın bugünlere kazandırılmasında emeği geçen Azerbaycan mühendislerine ve belediye çalışanlarına teşekkür eden Başkan Can, “Berdan nehrimizin kenarında bulunan bu parkımızın bizde önemi büyüktür. Çünkü bu park bizimde en önemli projelerimiz arasında bulunan Berdan Projesinin müjdeleyicisidir. Adana’nın Baraj gölü, Mersin’in denizi varsa, Tarsus’unda Berdan nehri var. Berdan nehrimizin etrafını Haydar Aliyev Parkı gibi nakış nakış işleyerek, cazibe merkezi haline getireceğiz” şeklinde konuştu.

Hatai Valisi Razim Memmedov ise, “Ulu Önderimiz Haydar Aliyev’in iki devlet bir millet ve büyük Atatürk’ün ‘Azerbaycan’ın sevinci sevincimiz, kederi, kederimizdir’ sözleri devletlerimiz arasındaki kardeşlik bağlarının en güzel örnekleridir. Hatai ile Tarsus şehri 2007 yılından beri kardeş şehirdir. Bu nedenle 2011 yılında Tarsus’ta Haydar Aliyev Köprüsü Tarsus Belediyesi tarafından yapılarak, hizmete girmiştir. Bugün de Haydar Aliyev Parkının ve Anıtının açılışı bizlere büyük bir gurur ve mutluluk vermiştir. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz ve Tarsus Belediye Başkanımız Şevket Can’a bir kez daha yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise, “1994 öncesi, Tarsus ile bugünkü Tarsus’u kıyaslamak mümkün değil, tabi ki daha da fazlası yapmanın gayreti içindeyiz. Belediyeciliği sadece fiziki hizmetler, alt yapı olarak görmedik. İşte bugün bu açılışa vesile olan tüm dünyayla Türk dünyasıyla Tarsus’u bütünleştirmek istedik. Tarsus’ta çok güzel şeyler yaşandı. Uluslararası Karacaoğlan şelale şiir akşamlarını başlattık. Tüm dünyada rağbet gördü. Ve geleneksel hale geldi. Azerbaycan’dan da her defasında büyük katılımlar oldu. Tarsus’un sokaklarını dolaştığınızda Tarsus’un ne kadar kadim bir şehir olduğunu görürsünüz. Cadde ve sokak isimlerine baktığınızda Tarsus’un Türk dünyasıyla ne kadar bütünleştiğini görürsünüz. Azerbaycan caddesini hizmete açtık, ardından Haydar Aliyev Köprüsünü hizmet açtık. Ve bugünde başlangıçta Hatai parkı olarak düzenlenmiş ama bugün geldiğimiz noktada Haydar Aliyev Parkı olarak yeniden dizayn edilen ve değerli büyüğümüz Haydar Aliyev’in anıtının bulunduğu bu park tekrar Tarsus halkının hizmetine açılıyor. Ne mutlu ki bizlere hizmetlerimiz Tarsus’a hizmette en üst noktaya gelen belediye başkanımız Sayın Şevket Can tarafından devam ediyor. Bu parkın Hatai ve Tarsus halkına hayırlar getirmesini, barış ve kardeşlik getirmesini, birbirini sahiplenme yönünde bir mekan olmasını temenni ediyorum” cümlesini kullandı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Hasanov’da yaptığı konuşmada, birlik, beraberlik ve kardeşlik vurgusu yaparak, Türkiye ile Azerbaycan arasında köklü, sarsılmaz kardeşlik bağları olduğunu söyledi.

Hasanov, “Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği gibi milletlerimizin sevinci ve kederi birdir. Azerbaycan'ın milli lideri Haydar Aliyev ise bunun yeni tanımını, 'Tek millet, iki devlet' şeklinde yapmıştır. Böylece halklarımızın birliği ve dostluğu ebedi ve baki olmuştur. Türkiye'yi öz vatanımızı sevdiğimiz kadar seviyoruz. Burada yaşayan insanların sevinciyle sevinip, kederiyle kederleniyoruz” şeklinde konuştu.

Tarsus’ta olmaktan dolayı büyük bir sevinç yaşadıklarını da sözlerine ekleyen Hasanov, “Ulu Önder Haydar Aliyev ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün mirası devam ettirmek zorundayız. Bugün açılışı yapacağımız parkımız ve anıtımız Türkiye ile Azerbaycan’ın kardeşliğinin en güzel sembollerinden biri olacaktır. Bu hizmetin ortaya çıkmasında emeği geçen herkese en kalbi duygularımla şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Haydar Aliyev Anıtının kurdelesini protokol üyeleri birlikte kesti. Daha sonra parktaki ağaç dikiminin ardından, protokol üyeleri hep birlikte parkı gezdi.

Törene, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Hasanov, Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Faik Bağırov, Milletvekili Samed Seyidov, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Mersin Milletvekili adayı Oktay Öztürk, Hatai Valisi Razim Memmedov, Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Hatai Belediye Başkanı Teymur Memmedov, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Tarsus Kaymakamı, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Garnizon Komutanı Yavuz Bulut, MHP il ve İlçe Başkanları, oda ve dernek başkanları ile çok sayıda davetli katıldı.

Yükleniyor...