BELEDİYE EKİPLERİ TARAFINDAN SALGIN HASTALIKLARA KARŞI İLAÇLAMA ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI
BELEDİYE EKİPLERİ TARAFINDAN SALGIN HASTALIKLARA KARŞI İLAÇLAMA ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI
Tarsus Belediyesi ekipleri son dönemde Dünya’yı etkisi altına alan Corona virüsü’ne önlem ile birlikte salgın hastalıklara karşı ilaçlama ve dezenfekte çalışmalarına hız verdi.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın talimatları doğrultusunda Corona virüsüne ve bulaşıcı hastalıklara karşı ilaçlama çalışmaları yürüten Temizlik İşleri Müdürlüğü görevlileri tarafından, ilçe genelinde ortak kullanım alanları başta olmak üzere, kamu kurumları, otogar, toplu taşıma araçları, çöp konteynerleri ve belediye birimlerinde ilaçlama ve dezenfekte çalışmaları başlatıldı.

Corona virüs ve diğer bulaşıcı hastalıklara karşı çalışmaların hız kesmeden aralıksız devam edeceğini bildiren Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan; “Yeni Corona Virüs neredeyse tüm dünyaya yayıldı. Ülkemizde de görülmesi kuvvetle muhtemel. Virüsün önemi çok bulaşıcı ve ağır seyirli olmasından değil çok yeni olduğu için hiç kimsenin ona karşı bağışıklığının olmamasından kaynaklanıyor. Aslında normal mevsimsel gribe göre daha bulaşıcı ve daha tehlikeli değil. Vücut direnci yüksek olanlarda hafif seyrediyor. Kronik bir hastalığı olanlar ise daha fazla etkileniyorlar” dedi.

Bu arada, Corona virüs ve virüsün neden olabileceği hastalıklara karşı tedbiri elden bırakmayan Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, bir süreliğine belediye tarafından yapılacak olan tüm kültür ve sanat etkinliklerine ara verdiklerini duyurup, belediye bünyesinde bulunan Zübeyde Hanım Bütünleşik Yaşam Evi, Ülker Aydın Yaşlı Dayanışa Evi, Seher Togo ve Nene Hatun Kreşi, tüm kütüphaneler, okuma salonları, Mehmet Bal Sanat Galerisini kullanıma kapattıklarını bildirdi.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ:

Hastalığın belirtileri konusunda vatandaşlara bilgi veren Başkan Bozdoğan; “Covid-19 virüsle enfekte olan kişilerde; yüksek ateş, öksürük ve solunum güçlüğüne neden oluyor. Belirtiler büyük ölçüde mevsimsel grip ve nezle belirtilerine benziyor. Hastalık birçok kişide daha hafif belirtilere yol açmakla birlikte sağlık sorunları olan, kronik hastalıkları olan kişilerde daha ağır seyredebiliyor. Covid-19 virüsü genel olarak öksürme ve hapşırma sonucu damlacık yoluyla bulaşıyor. Başka bulaşma yolu olup olmadığı konusunda araştırmalar sürüyor. Bu konuda halkımızdan tek istediğimiz bu konuda paniğe kapılmadan, temizlik ve hijyen konusunda biraz daha hassas davranmaları, sağlıklı şekilde beslenmeleri ve sıvı tüketimini ihmal etmeden yaşamlarını sürdürmeleridir. Hastalığı daha ciddi geçiren vatandaşların kendi başlarına antibiyotik kullanma yoluna gitmeden hastanelere başvurarak tedavilerini yaptırmaları ve hem bu şekilde kendilerini korumaları hem de başlarına bulaştırma riskini ortadan kaldırmalarını rica ediyoruz” şeklinde konuştu.

NASIL KORUNULUR

Hasta kişilerden en az 1 metre mesafe ile uzak durmak gerekir. Eller sık sık sabunla en az 20 saniye boyunca dikkatlice yıkanmalı. Ellerin su ve sabunla yıkanamadığı durumlarda en az %60 oranında alkol içeren el dezenfektanları kullanılabilir. Kolonya da bu amaçla kullanılabilir. Ağız, yüz ve gözlere ellerin temas ettirilmemesi alışkanlık haline getirilmeli Hasta kişiler öksürürken veya hapşırırken damlacık yoluyla bulaşmayı önlemek için ağız ve burunlarını tek kullanımlık peçetelerle veya dirseklerinin iç kısmıyla mutlaka kapatmalılar. Maske sağlam kişilere değil hasta olanlara ve sağlık personeline öneriliyor. Virüs insan dışında yüzeylerde kısa süre canlı kalabilir. Çok sık ve farklı kişilerin dokunduğu yüzeyler uygun şekilde sık sık temizlenmeli. Antibiyotikler virüslere etki etmezler. Ülkemizde çok sık yapılan bir yanlış viral enfeksiyonlarda antibiyotik kullanımıdır. Corona virüsler de tüm diğer virüsler gibi antibiyotiklerden etkilenmezler. Bu yeni virüsü etkileyecek ilaçlarla ilgili dünya çapında çok sayıda araştırma yürütülüyor.

13.03.2020 16:16:41

Yükleniyor...