BAŞKAN BOZDOĞAN’DAN TARIM VE TEKSTİLDE ÇALIŞAN İŞÇİ KADINLARA SÜRPRİZ ZİYARET
BAŞKAN BOZDOĞAN’DAN TARIM VE TEKSTİLDE ÇALIŞAN İŞÇİ KADINLARA SÜRPRİZ ZİYARET
Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, tarım işlerinde çalışmak üzere sabahın erken saatlerinde servis bekleyen tarım işçilerini ziyaret ederek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle hediyeler verdi.

Belediye başkan Yardımcıları Av. Ünzile Kuru, Serap Kurtçu ve Muttalip Bobuşoğlu, Tarsus Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Derya Akşanlı ile birlikte sabahın erken saatlerinde Kadın tarım işçilerine 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sürprizi yapan Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan günün anısına hediyeler verip işlerinde kolaylıklar diledi.

Kadınların gündelik işlerinin yanı sıra, yaşamın her alanında önemli bir rollerinin olduğuna değinen Başkan Bozdoğan, emekçi kadınların iş alanlarının her kademesinde özveriyle sorumluluk üstlendiklerine dikkat çekti.

Kadınların üretime olan katkısının hafife alınmayacak kadar önemli boyutta olduğunu vurgulayan Başkan Bozdoğan daha sonra tekstil işinde çalışan emekçi kadınları ziyaret etti.

Kadın emekçilere hediyelerini Belediye Başkan Yardımcıları ve birim müdürleriyle birlikte dağıtıp Kadınlar Gününü kutlayan Bozdoğan, belediyenin kadın çalışanları ile bir Meclis salonunda araya geldi.

Belediye Başkan Yardımcıları Av. Ünzile Kuru, Dr. Füsun Kaleli ve Serap Kurtçu’nun çalışan kadınların gününü yaptıkları konuşmalarla kutlamalarının ardından, söze çalışan emekçi kadınlarının günü kutlayarak başlayan Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan şunları söyledi; “Genel olarak baktığımızda maalesef Cumhuriyet Döneminden itibaren yitirilmekte olan kadına saygı var. Akıl ve bilimde gerileme var. Çok hikâyeler anlatılıyor ama kadın cinayetlerine baktığımız zaman 2019 da 474 tane kadın, binlerce de annesiz kalan çocuk. Son 10 yıllık sürece baktığımız zaman 3000 e yakın öldürülen kadın. Kadına olan şiddet, çocuk gelinler ve bunları legal hale getirmeye çalışan bir düzen. Diğer tarafta gelir dağılımındaki eşitsizlik, adaletten yoksunluk, namus cinayetleri adı altında legal olarak ceza indirimine gitmeler. Bir tarafta da çok eşlilik. Sisteme şöyle bir baktığınız zaman kadının nereye geldiğini daha iyi görebilir, daha iyi gözlemleyebilirsiniz. Sevgide sınır yok Türkiye’de. Pazara kadar değil mezara kadar sevgi diyor ve bu da herkesin hoşuna gidiyor, sosyal medyada paylaşılıyor. Aşkım için ölürüm diyor, neticede gidişatın geldiği yerler ölümler. Öbür tarafta üreten kadın ve o şanslı gurup şu an sizler. Bu cumhuriyete hepimizin hele de üreten insanların hepimizin borcu var. Eğitim konusunda da elimizden gelen her şeyi yapacağız. Her yerde okuma salonları açmaya çalışıyoruz. Sadece erkeklerin değil, kadınlarımızın da eğitilmesi için. Cumhuriyette üreten insan olmanın borcunu fazlasıyla ödemek zorundayız. İnsana çok hazin geliyor, kadınlar gününü kutlamak. Bu ülkede ne zamanki erkekler günü kutlanmıyorsa Kadınlar Gününün kutlanmadığı gün her şey eşit demektir. O zaman başardık demektir. Ama hala kadınlar gününü böyle detaylı, bu kadar ince ince kutluyorsak bunu da hepimizin sorgulaması lazım, neredeyiz diye. Kadın cinayetlerinde hele de çocuk gelinlerde birinciyiz. Siz çalışan kadınların, üreten insanların sorumluluklarının ne kadar çok olduğunu belirtmek için anlatıyorum. Eğer bu ülkede sosyal adaleti sağlayacaksak, eşitim sözünün ne kadar yüce olduğunu anlatacaksak sizlerin, üreten ve emekçi kadınların sayesinde olacak. Emekçi kadınlar günü neyin nesi diyorlar, kadın olmak ve kadın olarak ayakta kalmak bile emekçi olduğunun göstergesidir. Hepinizin emekçi kadınlar günü kutlu olsun. Önümüzdeki dönemlerde eğitilmiş, kalkınmış bir toplumda kadınlar gününün her gün olacağı, hiçbir zaman kadınlar gününün farklılık arz etmeyeceği günlere ulaşmak dileği ile saygılarımı sunuyorum.”

09.03.2020 15:15:23

Yükleniyor...