“TARSA'DAN TARSUS'A GÖZLÜKULE, BİR HÖYÜĞÜN ANOTOMİSİ” KONFERANSI
“TARSA'DAN TARSUS'A GÖZLÜKULE, BİR HÖYÜĞÜN ANOTOMİSİ” KONFERANSI
Gözlükule Höyüğü Kazı Başkanı Prof. Dr. Aslı Özyar,  'Tarsa'dan Tarsus'a Gözlükule, Bir Höyüğün Anotomisi ' adlı konferansta, çalışmalar ve gün yüzüne çıkarılan eserler hakkında bilgi verdi. 

Tarsus Belediyesi kuruluşunun 151. Yılı etkinlikleri kapsamından Tarsus-Gözlükule Kazıları Araştırma Merkezi’nde düzenlenen programa Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Tarsus Kent Konseyi Başkanı Dr. Ali Cerrahoğlu, arkeologlar, kazı ekibi ve vatandaşlar katıldı. Geçmişi 10 bin yıla dayanan ve birçok medeniyete başkentlik yapmış kentimizde yapılan incelemelerde yaşamın kesintisiz olarak devam ettiğini belirten Başkan Bozdoğan , “öyle bir kentte yaşıyoruz ki yer altında olan ve gün yüzüne çıkarılmasını bekleyen birçok eser var. Açık hava müzesi konumundaki kentimizin değerini maalesef yıllardır anlatamadık ve var olmanın algısını yaşatamadık. Eminim ki bunu hep birlikte başaracağız ve bunu yaparken de akademik olarak da katkıda bulunacak olan hocalarımızdan gerekli desteği alacağımızı umuyoruz. Bu bağlamda höyükte keşif süreci devam ederken, kentimizin tarihine ışık tutacak önemli çalışmalarda bulunan Sn. Aslı Özyar ve değerli ekibine teşekkür ediyoruz” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aslı Özyar, ise , “Tunç Çağı’ndan Demir Çağı’na geçiş süresinde yaşanan değişim ve devamlılıklar incelenmektedir. Neolotik döneme ait olan bu yerleşim yerinde yeni keşifler elde ediyoruz. Yeni kazılardan çıkan etütlük arkeolojik malzemeleri üzerinde merkezimizde çalışmalar yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmalarının ardından Kazı Başkanı Prof. Dr. Aslı Özyar, Höyük ve araştırma merkezi hakkında katılımcılara bilgilere verdi. Programın sonunda Başkan Bozdoğan Özyar’a plaket takdim etti.

 

 Video Link; 

9 Ek

 

25.07.2019 13:13:36

Yükleniyor...