TARSUS’UN KURTULUŞ ETKİNLİKLERİ DOLU DOLU KUTLANIYOR
TARSUS’UN KURTULUŞ ETKİNLİKLERİ DOLU DOLU KUTLANIYOR
 -RESİM SERGİSİ, KONSER VE ŞİİR DİNLETİSİ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

 

Tarsus’un Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 96’nci etkinlikleri kapsamında düzenlenen programlar dolu dolu kutlanıyor.

Yarenlik Alanında açılan resim sergisi, konser ve şiir dinletisi yoğun ilgi gördü.

Yarenlik Alanında ilk olarak açılan ve 40 eserden oluşan Molla Kerim ve Kuvayi Milliye Şehitleri resim sergisini Tarsuslular ilgiyle inceledi. Tarsus’un kurtuluş mücadelesinde karelerin yansıdığı resim sergisi gün boyunca açık kalacak.

Yine Yarenlik alanı Saat Kulesi’nin yanında Türk Halk Müziği Derneği ve Tarsus Sanat Kültür ve Edebiyat Derneği tarafından verilen konser ile şiir dinletisi yoğun ilgi gördü.

Kahramanlık Türküleri seslendirildiği konserde Tarsuslular sanatçılara eşlik etti.

Tarsus’un kurtuluş etkinliklerinin dolu dolu kutlandığını belirten Belediye Başkanı Şevket Can, etkinliklerin ilgi görmesinden dolayı memnun olduklarını ifade etti.

Başkan Can, “Tarsus ,Çukurova’nın işgaline karşı ilk baş kaldırış hareketin adıdır. Tarsus dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisi. Geçmişte birçok medeniyete beşik olmuş, birçok dini değeri ve din büyüklerini bağrında taşımış, tarihte başkent olmuş, sancak merkezi olmuş çok önemli bir cazibe merkezidir. Tarsus’un Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 96. yıldönümü kutlama etkinliklerimiz bütün güzelliğiyle devam ediyor. Yarenlik alanında resim sergisi ve konser ile şiir dinletisi programlarını gerçekleştirdik. Akşamda yöresel oyunlarımızın da içinde yer alacağı Sinsin gösterisi ve konser ile devam edecek. Yarın 08.45’de Aznakay Parkı önünde Kuvayi Milliyelerin karşılanması ile başlayacak olan programımız, şehitler anıtına saygı duruşunda ve çiçek bırakmasının ardından Cumhuriyet Meydanında devam edecek. Finali ise akşam saat 18.30’da Demet Akalın’ın konseri ile programımızı tamamlayacağız. Etkinliklerimize bütün halkımız davetlidir” dedi.

Amaçlarının dillere destan kurtuluş destanın gelecek nesillere aktarmak olduğunu belirten Başkan Can, “Buradaki amacımız; yeni nesillere bu ülkede her zaman dış güçlerin boy hedefi olduğunu, bu ülkenin kolay kazanılmadığını, geçmişte çekilen çilelerin, sıkıntıların unutulmaması, geçmişten dersler alınması gerektiğini anlatmak ve onları uyarmaktır. Gençler geçmişten dersler alarak geleceğe yön vermek mecburiyetindedir. Bu toprakları bize mukaddes bir vatan kılan, ülkemizin bağımsızlığı ve bütünlüğü uğrunda canlarını hiçe sayan aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla, gazilerimizi saygıyla anar, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” ifadesini kullandı.

26.12.2017 15:15:35

Yükleniyor...